Calculus/ physics question HELP!!! thanks?

Suppose that 6 J of work is needed to stretch a spring from its natural length of 24 cm to a length of 36 cm.
(a) How much work is needed to stretch the spring from 29 cm to 34 cm? (Round your answer to two decimal places.)

my answer is 6.25 (25/4) and it says its incorrect... please help thank you

Incorrect: Your answer is incorrect.

?

F=kx=>
x..........x
SFdx=Skxdx=>
0.........0
w=k(x^2)/2
where k=constant;
x=the net increment in length;
F=the force applied
w=the work done needed to
stretch the length by x.
When W=6 J,
x=36-24=12 cm=0.12 m
=>k=2500/3
x=29-24=5cm=0.05m
=>
w(0.05)=(2500/3)(0.05^2)/2
=>
w(0.05)=1.0417 J
x=34-24=10 cm=0.1 m
=>
w(0.1)=(2500/3)(0.1^2)/2
=>
w(0.1)=4.1666 J

Ans. it needs w(o.1)-w(0.05)=
3.12 J approximately to stretch
the spring from 29 cm to 34 cm.

RealPro

How do you expect it to be more than 6 J when it starts further than 24 and stretches to less than 36? Just sayin.

Ash

W = ½kx²
6 = ½k(36-24)²
k= 12/12²
k = 1/12

W(29 to 34) = W(34) - W(29)
W(29 to 34) = ½(1/12)(34-24)² - ½(1/12)(29-24)²
W(29 to 34) = (1/24)[(10)²-(5)²]
W(29 to 34) = 3.125 J

?

No

Archived content

This is an archived copy of Yahoo Answers captured and hosted by QuantCDN.