Math help?
You are purchasing 40 ton of scrap metal from our regular supplier. They are delivering the metal to our Youngstown facility. The material is slab so to process it you have to torch it in to strips and then cut it to length on the billet shear and it costs approximately $50/NET ton to process it correctly. We are packaging the material in drums and the cost to ship and deliver the material to the cust is $1250 all in. What is the final PRICE PER POUND that you would quote the customer delivered to their facility?
The purchase price per pound is 0.25.