Help on some math questions? Will rate best answer!?

I'm going to be honest- I've always been really really bad at math. Comprehending it, learning it and visualizing it.. I've always been horrible at it. This is an assignment I've done, but I'm not exactly sure how I did. Any answers would be great. So I can check my answers, or use yours if I got it wrong. I appreciate those who help, I will chose best answer.

Please don't comment if you disagree, there's no need for rude comments. One love



1. What do you call the costs in a business such as hours of labor and quantity of raw materials?
A. Expense items
B. Fixed costs
C. Unit costs
D. Variable costs




2. What is the cost, C, of 27 HEPA air filtration systems if each system costs $2,100 to manufacture? The fixed costs are $1,300. Use C = Ux + F.
A. $27,000
B. $32,000
C. $58,000
D. $63,000


3. What is the consumer math function for computing the approximate expense of operating your business for a month?
A. Y = log(x)
B. C = Ux + F
C. Z = ax2 + bx + c
D. R = cos(x)



5. Overhead (fixed costs) has increased from $2,000 per month to $2125 per month. If 100 units are made during the month at a cost of $25 per unit, what is the new cost total?


8. What is the total cost, C, of processing 4,000 sandwiches at $0.23 per sandwich if the overhead or fixed cost is $18? Use C = Ux + F.
A. $938
B. $1,024
C. $1,124
D. $1,336


13. A mathematical or consumer function must always calculate exactly how many different total costs in a particular month?
A. 0
B. 1
C. 2
D. 3



14. In a business, what is the proper term for expense items such as facilities, rental, and insurance?
A. Cost functions
B. Fixed costs
C. Unit costs
D. Variable costs


15. What are the possible values of C called in the function C = Ux + F?
A. The domain
B. The range
C. The relation
D. The rule


16. What are the possible values of x called in the function y = mx + b?
A. The domain
B. The range
C. The relation
D. The rule



17. Overhead (fixed costs) has increased from $2,000 per month to $2125 per month. If 100 units are made during the month at a cost of $25 per unit, what is the old cost total?



18. What is a simple word that describes a consumer math function?
A. Finance charge
B. Interest
C. Rule for computing numbers
D. Square root



19. Vanessa found a less expensive “motivator” for her robot business. The old “motivator” cost $4.00; the new motivator cost $3.65. How much can she save on 220 motivators?
A. $57
B. $77
C. $81
D. $91

shresht c2012-03-21T03:45:37Z

Favorite Answer

I am going to be honest too - there are some of my answers below of which i'm quite unsure

so,

1. D - Hours of labour and quantity of raw materials are variable costs since they are directly related to the level of production - e.g. if you produce 10 monitors, your raw materials cost will be 10 times more.

2. C - (unsure) 27(2100) + 1300 = 58000

3. B - C=Ux+F

5. $4625 - New total cost = 25(100) + 2125 = 4625

8. A - 4000($0.23) + 18 = $938

13. B - (unsure though)

14. B - facilities, rental, and insurance are fixed cost as even if level of production is zero (0), these cost will still be paid / occur.

15. D - (unsure)

16. A - (unsure again)

17. $4500 - 100($25) + $2000 = $4500

18. A - (unsure)

19. B - old motivator = $4.00, new motivator = $3.65, savings = $4.00 - $3.65 = $0.35, total savings on 220 motivators = 220 x $0.35 = $77.00

Hope these help!

paramvenu2012-03-21T03:28:11Z

1) D
2) C
3) B
5) $4625
8) A
13) D
14) B
15) A
16) B
17) $4500
18) C
19) B...

?2016-09-16T14:57:00Z

Yes it might be correct