Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Trending News
What are the practical uses of Math in everyday Life?
I need some examples...
10 Answers
- 1 decade agoFavorite Answer
Math is very practical, man!
For example, you are going to date a hotie, and it’s 2x^2+6 more days to go (x=2). You will need to budget your money for 72x^3+45x+6 strands of spaghetti (x=3), 25x^2-15x+325 milliliters of red wine (x=5). You will also get the time needed for your date.
Another example, you need to buy a 20y-5 litter of cooking oil, where y=3, which cost $12x^2-3x+4, where x=3. You pay $15x^2+10x-15, where x=3. You will now need to compute for the change.
Or another is that you are traveling 40x-2 km per hour, x=2, and you reached your destination in 3y-5 hours, y=3. You will now need to compute for the distance you traveled.
Those are just PRACTICAL examples of Math.
Source(s): Hope that helps... - 1 decade ago
when you need to add things subtract-mostly in monetary matters. A simple example would be in the grocery. More complex would be if you are running a business and you have to figure out how much a large shipment will cost you based on percents and how many you buy...
- YaakovLv 61 decade ago
I use math to convert binary numbers to hexadecimal and decimal, as well as to calculate subnet masks. I have used it to figure out how many of each kinds of plants, based on average yield and consumption, to put in my garden. I have also used it to calculate how many gallons of primer and paint to buy for my house. Anyone in construction uses math to calculate area, volume, angles and such. -yk
- Anonymous1 decade ago
1 tank of ecstasy = 1,000 pills
1,000 * $5.75 = $5,750
100 pills in a jar
1,000 / 100 = 10 jars of ecstasy
$1,000 per jar X 10 jars = $10,000
$10,000
- $5,750
= $4,250 profit
- How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
- ThumperLv 71 decade ago
o.k. like if you are trying to time yourself from the time you leave home until you get to work. If you start at 8am and it takes 20 min to get there you would leave your house at around 7:20 just in case you get caught in heavy traffic.
- 1 decade ago
sometimes it feels that way during school or whatever, thinking "well, are we ever gonna use this stuff anyways?" you use it for buying things and for measuring things and so on. the list is longer than you may think.
- ..........Lv 41 decade ago
finding out how long it takes you to get from one place to another.
seeing how many people you relate to by doing statistics.
balancing your money.
cooking.
finding how much space you need for new furniture.
exercise.