Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.

Maggie asked in PetsOther - Pets · 1 decade ago

how much does a sheep cost?

how much does it cost to keep a sheep? to pay for feed?

how much grass do they eat? is grass ok for them ot eat?

how do you choose a good breeder? what is a good price to buy a sheep at?

i need to know this stuff for next year in high school so that i can do that FFA (Future Farmers of America) program i want to do a sheep.

Update:

i live in TX, in the subbers.

i was going to keep the sheep at my ouse for a little while to get uesd to it and then when school starts move it up to my school to the barn that they have there.

Update 2:

at the end of the school year i will keep my sheep, sell it for meat, or sell it for breeding.

i want a female so i can keep her a breed her again.

6 Answers

Relevance
  • 1 decade ago
    Favorite Answer

    Sheep eat grass, hay, and sheep grain. They can't have grain for other animals, it will contain too much copper and can kill them. Same thing for their salt, which contains supplements. I find the loose salt sprinkled over the grain works better than a salt lick.

    To keep a sheep, you will need:

    1) Pasture (grass) with no poisonous weeds. There is usually clover and some weeds that are edible in the grass.

    2) If you don't have enough pasture or you live where it freezes in the winter, you will have to add hay

    3) Sheep salt/supplement

    4) Grain mix for sheep or grain pellets. Some are a mix of corn, barley, and roasted soybeans. Soybeans have a lot of protein and will put weight on your sheep. You can use the grain to train the sheep to eat out of your hand!

    5) Some sort of fence for the pasture. If you need to move it, get electric fence and a charger for the summer. You can't just tie the sheep out. Collars don't work, and a dog or coyote might attack it.

    6) A pen or a stall for the winter. A woolly sheep can stay outside in snow.

    7) A pan for fresh water and a pan for grain

    8) Find a sheep or large animal veterinarian who knows sheep. A dog veterinarian won't work. He can set you up with the medicines you need.

    9) Sheep come in various sizes. There are wool sheep, meat sheep, milk sheep, and sheep you use for all three. Some sheep come in colors besides white. I have small sheep, and you can fit 2 on 1 acre. My ewes (female sheep) are about 40 lbs. each. They are shetland sheep and come in several colors.

    10) What state do you live in? Most states have a Sheep and Wool Association that you can look up on the internet. Also you should go to a Sheep and Wool Show. In the North, these are usually in the spring.

    11) Lambs are usually born in the spring. You should start with a female lamb, a fixed male lamb, or a grown female (ewe) sheep. Male sheep (rams) have ATTITUDES!

    12) A lot of times, you can find a sheep or lamb very cheaply. Breeders and farmers have "bottle babies" (their mothers died or abandoned them) that have to be fed by bottle. This would be a good project for you.

    13) Where do you live? With more information I might be able to help you better. For example, a friend of mine sometimes donates a lamb or two to 4-H.

    14) Try talking to 4-H, they could probably help you out.

    15) Sheep can be expensive if you buy a purebred, but like I said, you can often get a bottle baby or a non-purebred to start with. A purebred shetland ewe lamb in the Northeast U.S.A. starts at about $250.

    16) One sheep can get lonely. 2 or 3 together are better. When I started with 2, they were fine. They also get along well with goats!

    17) A good book on sheep is "Raising Sheep the Modern Way." It covers _everything_.

    You can find more info at these links:

    http://www.sheep101.info/sheepbasics.html

    http://www.mrsf.com/shepfaq.htm

    http://www.illinoissheep.com/sheep_care.html

    http://www.goats4h.com/Sheep.html

    http://gfwsheep.com/wool.show.html

    http://www.sheepandwool.org/events/sheep-show.html

    http://www.countrylovin.com/AAJSS/

    http://www.nesheep.org/

    http://www.midstateswoolgrowers.com/schedule.htm

    http://www.ncwga.org/

  • Anonymous
    5 years ago

    Generally hair sheep don't need to be shorn but some dorpers tend to carry some wool on their back and occationally need help removing it. I've not seen this in the other hair breeds though. I'm not into 4H but i'm pretty sure they use wool sheep for this. You might want to see what other 4h'ers are using for this. If any old sheep will do and age doesn't matter you can get them for less than $1 per lb at the stock yards or you can often get lambs just weaned for $50 or $60. if you need or want a particular breed you may find sheep going for $100 to $150 or occationally more through private sales.

  • 4 years ago

    Price Of Sheep

  • Anonymous
    6 years ago

    This Site Might Help You.

    RE:

    how much does a sheep cost?

    how much does it cost to keep a sheep? to pay for feed?

    how much grass do they eat? is grass ok for them ot eat?

    how do you choose a good breeder? what is a good price to buy a sheep at?

    i need to know this stuff for next year in high school so that i can do that FFA (Future Farmers of America)...

    Source(s): sheep cost: https://tr.im/WGt9J
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 7 years ago

    A sheep usually costs around 100$

    But i think that every body doesn't tell the truth on this web!!!!!!!!!

    Please say that mine is the best!!!!!!

  • 1 decade ago

    Sheep dont eat grass they eat hay.... and they like carrots,celery and cabbage

    thats all i can say sorry :(

Still have questions? Get your answers by asking now.