Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and the Yahoo Answers website is now in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Trending News
physics question help help?
A block of mass 10kg is pulled up a a plane inclined at 30° with the horizontal for a distance of 5.0 m by a force of 120 N which acts along the plane. If the coefficient of kinetic friction is 0.4, calculate the velocity of the block after it has moved 5.0 m up the plane.
please explain step by step, thanks.
2 Answers
- 9 years agoFavorite Answer
Decompose the weight force, that is always vertical,
in two components, one along the plane and the other
normal to the plane.
The first one has the down hill direction along the
plane. The second one will be responsable of the friction,
I remember to you that the friction acts on the conctact
interface and is always against to the motion.
Fw = M*g = 10*9.81 = 98.1 N --> kg*m/s^-2
Fn = Fw * cos(30) = 98.1 * 0.866 = 84.957 N
Fp = Fw * sin(30) = 98.1 * 0.5 = 49.05 N
Now I use kinetic friction to compute the friction
resistance
Fr = Fn * 0,4 = 84.957 * 0.4 = 33.983 N
Now I compute all forces acting on the mass in dynamic
situation, taking care to the direction of them.
Acting to rise the mass position (up hill)
Pulling force = 120N
Acting in opposite direction
Fp = 49.05 N
Fr = 33.983 N
Fa = m * a <-- accelerating force (if the mass
is able to move in uphill direction)
120 = 49.05 + 33.983 + Fa --> Fa= 120-83 = 37N
Fa is positive, then the mass will be able to move and
accelerate while pulled up, the acceleration will be:
a = Fa/m = 37/10 = 3.7 m/s^-2
The motion law for the constant acceleration starting still is:
S = 1/2 a t^2
t = sqrt(2*S/a) --> time after 5m of travel (t@5m)
t = sqrt(10/3.7) = 1,644 s
The speed of the mass increase linearly with the time,
and it is stopped at the start time t=0:
v(t)= a t
v(t@5m) = 3.7 * 1,644 = 6,08 m/s (ask value)
Bye
- ?Lv 69 years ago
First find the resolved components of the weight and pulling force 'normal' to the plane, so that the friction force can be calculated:
Weight resolved = 10*9.81*cos30
Pulling force resolved = 120*sin30
Friction force down the plane = 0.4*[10*9.81*cos30+120*sin30]=56.75 N
Pulling force resolved 'up' the plane = 120*cos30=106.92 N
Net accelerating force 'up' the plane = 106.92-56.75=50.17 N
Acceleration = F/m=50.17/10=5.017 m/s^2
Use v^2=u^2+2as to determine the final velocity 'v':
v^2=0+2*5.017*5
v=7.08 m/s