Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Trending News
This is a chemistry question?? Math / chemistry homework help?
When I was recently living in Germany, the cost of gasoline was about 1.60 euro per liter. The most I could pump to fill up the empty tank on my VW Golf was 50.00 euro worth of gas at a time, after which amount the gas pump would shut off. This 50.00 euro worth of gas would last for about 190 km. (A) Given that the currency exchange rate was $1.00 = 1.12 euro, what was the cost of gasoline in dollars per gallon? (B) What was my gas mileage (fuel efficiency) in miles per gallon?
All work must be shown , labeled , and explained. Note that where applicable, superscripts (X 2 ) can be written as X^2 and subscripts (X 2 ) can be written as X_2 if it saves you time.
1 Answer
- ?Lv 75 years ago
190km X 0.62137mi/km = 118.06 miles
50 euro X $1 / 1.12euro = $44.643
50euro / (1.60euro/L) = 31.25 L
31.25 L X 0.26417 gal/L = 8.2553 gal
a) $44.643 / 8.2553 gal = $5.408 /gal <<< answer
b) 118.06 miles / 8.2553 gal = 14.301 miles/gal <<< answer
What were you driving? That is terrible mileage.