Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.

N granola bars cost 84 cents. At this price, 21 granola bars would cost a) $17.64 b) 4N c) $17.64/N?

2 Answers

Relevance
  • DWRead
    Lv 7
    4 years ago

    21 granola bars × (84 cents)/(n granola bars) = 21×84/n cents

    = 1764/n cents

    = 17.64/n dollars

  • Jim
    Lv 7
    4 years ago

    21 bars ($.84/n) = $17.64/n

    this is simply a usage of Unit Cancellation.

    c)

    Source(s): Here's a short video on Unit Cancellations. It's well worth the time to take 5 minutes and learn the technique! You'll use it you're whole life. https://www.youtube.com/watch?v=8jB-LaTGgq8
Still have questions? Get your answers by asking now.