Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Trending News
Can someone help solve this word problem for me on Mathematics?
Town A has an area of 600km square and a population density of 12 people per km square. Town B has an area of 400km square and a population density of 20 people per Km square. What will be the population density to the nearest whole number of the two towns combined.rest whole number of the two towns combined.
5 Answers
- Hadi MurtazaLv 710 years agoFavorite Answer
Population = Area × Density
Area of Town A = 600 km.²
Area of Town B = 400 km.²
Total area = 600 + 400 = 1,000 km.²
Population density of Town A = 12 people / km.²
Population density of Town B = 20 people / km.²
Population of Town A = 600 × 12 = 7,200 people
Population of Town B = 400 × 20 = 8,000 people
Total population = 7,200 + 8,000 = 15,200 people
Total population density = Total Population / Total area
Total population density = 15,200 / 1,000
Total population density = 15.2 ≈ 15 people / km.²
Hope this helps
Bye !!
- M.j LimLv 710 years ago
Town A population is 600 x 12 =7200
Town B population is 400 x 20 = 8000
Combined density would be 15200/1000 = 15.2 person per sq km.
Answer : 15 person per sq km
- Anonymous10 years ago
Final combined density is (how many people)/(total area).
Total how many people = 600*12 + 400*20, units are "people".
Total area = 600 + 400, unit is square kilometers.
Population density combined of those two towns = (600*12+400*20)/(600+400)
=(7200+8000)/1000
=15200/1000
=about 15 people per km squared
- How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
- 10 years ago
population of town a = 600*12 =7200
population of town b = 400*20 = 8000
population density of town a & b = 15200 / 32