Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.

What simultaneous equation could I use for this?

"A vanilla thick shake is $2 more than a fruit juice. If 3 vanilla thick shakes and 5 fruit juice cost $30, determine their individual prices."

2 Answers

Relevance
  • J
    Lv 7
    5 years ago

    T = F + 2

    3T + 5F = 30

    solve that pair of equations

    (I used T for thick, and F for fruit)

  • ?
    Lv 7
    5 years ago

    vanilla thick shake = $5

    fruit juice = ...

Still have questions? Get your answers by asking now.