Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.

Why is Jack In The Box so expensive?

$8.50 for just a Sourdough Jack sandwich. No fries or drink. 

Is that expensive or am I being cheap? 

Combo meal is around $12-13... 

11 Answers

Relevance
  • Anonymous
    2 months ago
    Favorite Answer

    It’s expensive, no doubt. I think that prices have increase considerably with the Covid outbreak. They are employing less workers but they need to maintain the same standards plus pay the same hourly wages so they make up for it by increasing the menu prices. I don’t like it either.

  • Rita
    Lv 6
    2 months ago

    While Jack in the Box's burgers are not ridiculously expensive nowadays, we're pretty sure the only thing you could score for such a low price is ...

  • 2 months ago

    I know, it's best to make it yourself so much cheaper and probably better, just for a burger? Brother.

  • Audrey
    Lv 7
    2 months ago

    Maybe if you live in downtown NY city. Otherwise that can not be right.  No one would ever eat there if that was the price. We have jIB here, they are a little pricier than say Mcdonald's or Burger King. But your stuff is made when you order it, not kept warm for 20 minutes.

  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • ?
    Lv 7
    2 months ago

    It sounds expensive to me!

  • ?
    Lv 7
    2 months ago

    VERY expensive.

  • 2 months ago

    We don't have Jack in the box in the UK 

  • kswck2
    Lv 7
    2 months ago

    That is what happens when the minimum wage is increased. 

  • 2 months ago

    Hlls bells, I am in Canada, and even with our prices that is more than I have had to pay for anything at a fast food place. Holy crap that sandwich better be the best one on the market for that price.

  • Anonymous
    2 months ago

    Thats expensive! Where I live, its like $8.50 for an entire wendys bacanator combo. Fries and a drink. The closest Jack in the box from me is 2 hours away so I can’t relate directly to that

Still have questions? Get your answers by asking now.