Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Trending News
How much money should I bring with me to Six Flags?
So I am going to Six Flags Great Adventure with three of my friends in two weeks. Being that we are going for my one friend's birthday, her parents are paying for the tickets and for lunch, which we will be having in the middle of the day off of Six Flags property. We will be there from 9:30 AM until 10:00 PM so I am pretty sure I will have to buy some snacks while I am there. Also, I have to buy souvenirs for my family that is not coming with me, which is a total of five people. I was hoping to get things like Looney Toones mugs, air brushed tee-shirts, superhero capes, etc. Does anyone have an estimate on how much money I should bring with me? I will bring my own camera for pictures. Also, if anyone has any ideas on the most cost effective things I could buy (ie. refillable cups) I would appreciate it. Thank you!
4 Answers
- 9 years agoFavorite Answer
I went to six flags great america a couple weeks ago. I don't know if the prices are different or not, but I will answer. When I went I brought $60. I only spent 20 and that was on lunch and dippin dots.If you want to buy souvenirs, I would say bring at least $15/person/souvenir, so $60 plus about $30 for snacks and misc. Refillable cups are 15 for one, 13 each for two, and 10 each for three.
- 9 years ago
I don't know how much you want to spend on the souvenirs but Six Flag items are fairly pricey. I would take at least $100.
- Anonymous9 years ago
I think, you don't need anyone's opinions for buying things, everyonce likes different things so buy whatever you like.. I think 40-50$ is fine. well 20 is fine too, but if you want to buy a lot of stuff than take more
- 9 years ago
I don't know what things cost, but they are probably expensive. I recommend getting some pictures of yourself on your camera,and then put them in little frames and give them to your pals. you can even find magnet frames that you put a picture in and then put it on their fridge. they make cute gifts.
everyone uses fridge magnets.